חסכון

עלויות בנייה קלה לעומת בנייה רגילה – מה יותר משתלם?

הבנייה הקלה נכנסה לשוק כמו רעם ביום בהיר. לפתע היא פתרה בעיות רבות שהיו בבנייה הנורמטיבית עד כה בהינף יד. הבנייה הקלה מתבססת על שלד אלומיניום מבודד לעומת הבנייה הרגילה שהשלד שלה הוא מיציקות בטון ובלוקים. מעבר לכך נראה שהבנייה הקלה היא שקטה, ירוקה יחסית וכמה שפחות פוגעת בסביבה – הן מבחינת מפגעי רעש והן מבחינת זיהום. מבנים רבים כיום מוקמים בשיטת הבנייה הקלה. יש הסוברים כי הכל מסתכם בעלות ואם עלויות בנייה קלה בסופו של יום הם כמו עלויות בנייה רגילה למה צריך לעשות שינוי? האם יש הבדלים בעלויות של בנייה קלה לעומת בנייה רגילה? על כך במאמר הבא.

מה מוזיל את עלויות הבנייה הקלה?

הבנייה הקלה מושפעת מפרמטרים וקריטריונים שונים כגון חומרי הגלם הנדרשים וכמותם, גודל המבנה, סוג העבודה, עד כמה היא מורכבת, תוספות נלוות, גג מבודד, תריסים, חלונות, חיפוי רצפה וכו' אף באופן כללי בנייה קלה היא יותר זולה מהבנייה הקונבנציונאלית. קיימים מספר פרמטרים שהופכים את עלויות הבנייה הקלה לזולות יותר והם כדלקמן:

 • כמות הפועלים – בבנייה הקלה לא צריכים הרבה פועלים בשטח כך שהתשלום פר פועל שקיים בבנייה הקונבנציונאלית קטן באופן משמעותי.
 • לוח זמנים – בנייה קלה היא הרבה יותר מהירה ודורשת פחות זמן. בעקבות זאת היא גם זולה יותר. פחות זמן עבודה – פחות עלויות.
 • אנשי המקצוע – בשיטת הבנייה הנורמטיבית נצטרך קבלן שיפוצים, אנשי מקצוע חיצוניים שמתמחים כל אחד בתחומו ועוד. גם בבנייה הקלה צריך אנשי מקצוע חיצוניים אך בכמות הרבה יותר קטנה שחוסכת לנו הרבה כספים. מכיוון שהמבנים בבנייה הקלה מגיעים חצי מוכנים לאתר הבנייה אין צורך במומחים גדולים בכדי להתקין אותם ואת המערכות הנלוות לאלו.
 • הסתכלות לטווח הארוך – הבנייה הקלה, בהסתכלות קדימה, היא זולה יותר כיוון והיא עשויה מחומרים קלים מצד אחד אך עמידים מאוד מצד שני היא תדרוש פחות תיקונים. אם ידרשו תיקונים מאסיביים יותר הפעולה תהיה כמו פאזל – הבאת החלק התקול מהמפעל לאתר הבניה והרכבות, בניגוד לבנייה הנורמטיבית שתיאלץ להרכיב מחדש את החלק התקול, לעשות עוד רעש, עוד שיפוצים, עוד לכלוך ובלאגן.

האם יש הבדל בעלויות בין בנייה קלה לבנייה רגילה?

אם אתם בתהליכי שיפוצים ומבררים האם כדאי לכם לדגול בשיטת הבנייה הקלה או הרגילה תגלו וודאי לאחר כל החישובים שההוצאה הראשונית של שתי שיטות בנייה אלו תהיה זהה. עם כן, כיצד נדע מה עדיף לבחור? והאם הבנייה הקלה לא אמורה להיות זולה יותר?
ובכן, התשובה העיקרית לשאלה זו נובעת בחומרי הגלם של הבניה הקלה. בעוד רוב התקציב בבנייה הנורמטיבית מנותב לעלויות העבודה הגבוהות – פועלים רבים, זמן עבודה, שינוע, הקמת אתר בנייה וכו', הבנייה הקלה מפנה את משאביה הכלכליים לרכישת חומרי בניין איכותיים שיחזיקו זמן רב. נקודה זו חשובה מאוד בהבנת עולם הבנייה הקלה שהוא עולם עתידני שחושב כמה וכמה צעדים קדימה. מדובר בטכנולוגיית בנייה חדשנית וחכמה שמסייעת לנו לחסוך כסף לטווח הארוך ולקבל בית עמיד, חזק מחומרי גלם איכותיים. כך שלמרות שהמחיר הראשוני נראה דומה, בסופו של דבר הבנייה הקלה תהיה יותר משתלמת לטווח הארוך.
מעבר לכך,  בהנחה שאתם עם אותם עלויות לבנייה קלה ובנייה נורמטיבית תגלו שהבנייה הקלה היא הרבה יורת נוחה ונותנת לכם הרבה יתרונות מעבר לבנייה הנורמטיבית כך שזה שווה את ההשקעה:

 • בניגוד לבנייה הנורמטיבית תוכלו להישאר על התקציב המתוכנן מראש. לא יהיו פה הרבה הפתעות ובלת"מים כיוון והכל מתוכנן מראש, השלד של המבנה מוכן במקום אחר ורק מיובא לאתר הבניה, ברוב המקרים של בניה קלה.
 • צוות עובדים מצומצם לא יעשה לכם כאב ראש ויצמצם לכם גם עלויות על כוח אדם.
 • הבניה הקלה לא משתמשת במכונות צמ"ה כבדות ועל כן לא תיצור לכלוך ובלאגן רב מדי כמו בבנייה הנורמטיבית.
 • אתר בנייה נורמטיבי יהיה מאוד רועש בעוד אתר בנייה קלה תוכלו לחלוף עליו מבלי להרגיש.
 • תקבלו עבודה הרבה יותר מדויקת כיוון והיא נעשית במפעל כך שגם כמות הפסולת תהיה מצומצמת. בגלל סיבה זו ואחרות מחשיבים רבים את הבניה הקלה לירוקה.
 • לא תצטרכו אנשי מקצוע כמו פועלי בניין רבים, קבלנים, טייחים וצבעים שנדרשים בבנייה הנורמטיבית. פה השלד כולו יגיע מוכן ויקל ויקצר את העבודה פלאים.
בית מדהים שנבנה בבניה קלה

כיצד עלויות בניה קלה זולות יותר בטווח הארוך?

הבנייה הקלה משתמשת הרבה באלומיניום מבודד יוקרתי ואיכותי לעומת בטון, חול, ברזל ומלט שהם חומדים כבדים מאוד. רמת העמידות והבידוד של אלומיניום הרבה יותר גבוהה מאחיו בבנייה הרגילה. הוא לא סופג רטיבות כמו עץ, לא רגיש לכתמים, לא מפתח עובש והוא חומר מתקדם איכותי מאוד ומתקדם בעולם הבניה. האלומיניום בשילוב השיטות החדשות של הבניה הקלה הופכת אותה לזולה יותר בטווח הארוך:

 • הבידוד שהבניה הקלה יוצרת מאפשר לחסוך עלויות של חימום וקירור הבית. הבידוד מונע מחום או קור רב להיכנס לפנים הבית ולשמור על טמפרטורות מאוזנות בין פנים הבית לחוצו.
 • עמידות היא לאורך עשרות שנים גם שהבניין שנעשה בבנייה קלה יאריך שנים.
 • רמת הגימור הגבוהה, הדגש על הפרטים הקטנים ומחשבה לבניית בית חכם הופכת את הבנייה הקלה לזולה יותר בטווח הארוך.