בדק בית

למה לעשות בדק בית ? ומדוע יש צורך ?

קניית דירה היא לא עניין של מה בכך. מדובר בהוצאה כספית הגדולה ביותר שאדם עושה במהלך חייו והבית אמור לשרת אותו במשך שנים רבות, ולכן יש לבדוק היטב את הדירה לפני שקונים אותה, כפי שאנו בודקים כל דבר לפני שאנו קונים אותו – אנחנו מודדים את הבגד כדי לראות שהוא יושב עלינו טוב, בוחרים אוכל בסופר לפי הערכים התזונתיים שהוא מכיל, מעבירים את המכונית טסט – הכול כדי לוודא שאנו מקבלים את התמורה המלאה לכספנו, ולא קונים חתול בשק. מוצר מקולקל גורם לנו עוגמת נפש, וליקויים בבית יכולים להשפיע בצורה רצינית על איכות חיינו. על מנת לאתר מראש ליקויי בניה יש לבצע בדק בית.

מדוע יש צורך בבדק בית?

בדק בית הוא תהליך המבוצע על ידי חברת בדק בית ונועד לאתר ליקויי בניה על מנת שנוכל, בעת קניית דירה, לדרוש מהקבלן או ממוכר הדירה לתקן אותם לפני שאנו חותמים אתו על החוזה, על מנת שנוכל להיכנס בראש שקט לבית שמתפקד כראוי. בעולם מושלם היינו מצפים מאנשים להיות ישרים והוגנים אולם אין זה כך במקרים רבים, וקבלנים רבים מבצעים עבודות לא מקצועיות, משתמשים בחומרים באיכות ירודה על מנת לחסוך בעלויות, ולא מתכננים נכון את המפרט הטכני של הבית. דבר זה עלול לגרום לבעיות בצנרת, בחשמל, בקירות, ולגרום לנו עוגמת נפש והוצאות מיותרות, ולעיתים אף להעמיד אותנו בסכנה. בדק בית המבוצעת על ידי בודק מומחה תגלה לנו האם הבית המוצע לנו לרכישה בטוח עבורנו והאם כדאי לקנות אותו, ויותר מזה – מי האדם המוכר לנו אותו ועד כמה אנו יכולים לבטוח בו.

מי מבצע בדק בית?

על מנת לבצע בדק בית בצורה רצינית ויסודית ולקבל מידע מהימן על הבית אותו אנו עומדים לרכוש יש להזמין חברת בדק בית שסגל העובדים שבה מורכב ממהנדסים המתמחים בביצוע ביקורת מבנים ואיתור ליקויי בניה שנקבעו על ידי מכון התקנים הישראלי, תקנון התכנון והבניה וחוקי בניה המתעדכנים תכופות. במידה ונמצאו ליקויים במבנה, הם יצוינו בדו"ח שאותו מפיק עורך בדק הבית, קרי: המהנדס.

איך נראה בדק בית איכותי ? בדיוק כך !

מהו דו"ח בדק בית?

בסיום הבדיקה מגיש הבודק לרוכשי הדירה דו"ח המכיל מספר סעיפים. הסעיפים הראשונים מתארים את חלקי הדירה, כולל כל החדרים, מחסן, גינה וחניה (אם קיימים). בסעיפים הבאים מפורטים ליקויי בניה גלויים וסמויים שהמהנדס איתר במהלך הבדיקה. כל ליקוי נרשם בסעיף נפרד, תוך ציון הליקוי, מידת חומרתו, ההנחיות ברורות המחייבות את חברת הבניה באשר לתיקונו ועלויות התיקון.

האם יש הבדל בין בדק בית לדירה חדשה ויד שנייה?

בדרך כלל יש הבדל בין בדק בית לדירה חדשה לבין דירה מיד שנייה, אך הוא קטן, כיוון שדירה יד שנייה קיימת מספר רב יותר של שנים ולכן חשופה יותר לפגעים כגון : מזג האויר וכמו כן נעשה בה שימוש רב יותר המביא עמו בלאי מצטבר. אולם חשוב להבין כי גם דירה חדשה לגמרי חשופה לאינסוף כשלים הנדסיים אם עקב שימוש בחומרים ירודים, אם עקב ביצוע עבודה שאיננה מקצועית דיה.
דו"ח בדק הבית מציג בפני הרוכש ליקויים הנדסיים שרובנו לא היינו עולים עליהם, אך הם לא ייעלמו מעיניו של איש מקצוע מיומן. דו"ח בדק בית בעצם מאפשר לרוכש הדירה להפעיל שיקול דעת לגבי ההוצאה הכספית הנדרשת לתיקון הליקויים במבנה. למי שמעוניין לרכוש בית חדש מקבלן, דו"ח בדק בית מאפשר לו לשאת ולתת עם הקבלן על ביצוע תיקונים במבנה או קבלת פיצוי כספי על הליקויים.

תוקפו המשפטי של דו"ח בדק בית

במקרה והדיון לגבי תיקון ליקויים ו/או פיצוי כספי מהקבלן או המוכר מגיע לבית משפט, יש צורך בדו"ח בדק בית, צילומים ותיעוד של הכשלים, והמומחה יצטרך להעיד על מצב הבית – בבית המשפט. לכן חשוב מאד שהבדיקה תתבצע על ידי מהנדס מומחה באיתור ליקויי בניה. יש לדרוש מחברת בדק הבית המלצות מלקוחות ובמקרה הצורך גם דוגמאות לפסקי דין בהם העידו מומחים מטעם החברה.