בית חדש

טיפים לבדיקת דירה חדשה !

סוף כל סוף אתם עומדים לקבל מפתח לדירתכם החדשה. ההמתנה ארוכת הימים הגיע לתומה והינה השבוע הקבלן מזמין אותכם לפרוטוקול מסירה. הנכם מרוצים, הגיע העת לבית החדש וכל צרותיכם כבר מאחור ההרגשה שממלאת אותכם מלווה אותכם ל היום בחיוכים, עצרו! זה נכון, הרגע לקבל את ביתכם החדש הגיע, אך בטח שכפי שכבר חוויתם את אי שביעות רצונכם מעבודות הקבלן במהלך הבניה ברוב המקרים תחוו גם אחרי שתקבלו את הדירה החדשה. ליקויי בניה רבים שיתגלו בדירה, הקרמיקה לא באותו גוון כמו שהובטח, חסר פריטים שהופיעו במפרט הטכני, רטיבויות שצצה בפינות החדרים ועד ליקויים רבים אחרים. והינה הרגע המתוק הופך לטרטורים והתווכחויות עם הקבלן וכשלבסוף כשכבר מסכים לתקן רק חלק קטן מהן, אתם תגלו שהתיקון הוא שטחי ביותר.

כמו בכל קניה בחיים על תסתנוורו מהסוף הקרב, ודאו שקיבלתם את דירתכם באיכות הראויה ובשלמות כפי שהובטח לכם. על מנת להיות בטוחים באיכות הדירה בצעו בדיקת דירה מקיפה ע"י בעל מקצוע אשר יעבור על כל הפרטים ברשימה . זכרו שילמתם סכומי עתק עבור ביתכם החדש, ואין שום סיבה שתקבלו את ביתכם עם ליקויי בניה וכשלים לכשתיקונם יעלה בסכומים בלתי מבוטלים.
חוק מכר הדירות מעניק לדיירים הגנה מפני קבלנים ומעניק להם אחריות לדירה אותה מכר הקבלן. למעשה קיימת אחריות שניתנת ע"י החוק ומחייבת את הקבלן לתקן את כל הליקויים הקיימים בדירה ולפצות בגין אלו שלא יכול לתקן.

להלן מספר טיפים לביצוע בדיקת דירה חדשה :

א. ראשית, בידקו שוב את חוזה רכישת הדירה במיוחד בסעיפים המתייחסים להליכי מסירת הדירה ועריכת ה"פרוטוקול", במרבית המקרים הקבלן מקביל בחוזה את בדיקת דירה ע"י בעל מקצוע דבר שיכול לגרום לעיכוב בכניסתכם לדירה ולכן אם קיים סעיף שמקביל בקשו מהקבלן אישור לבצע בדיקת דירה לפני הפרוטוקול.

ב. אם לא הוקבלתם, הזמינו מומחה ביום המסירה או קודם לכן, בוצעו בדיקת דירה מקיפה. דאגו שהקבלן יצהיר בכך שהוא סיים את עבודתו כדי ש- " בדיקת דירה " תהיה אפקטיבית יותר.

ג. אם הוקבלתם והקבלן מתעקש למסור ללא בדיקת דירה ע"י בעל מקצוע, זכרו שפרוטוקול מסירה הוא עניין טכני ואחריותו של הקבלן לא פגה עם המסירה אלה רק מתחילה! זכותכם לבצע בדיקת דירה ע"י מומחה לביקורת מבנים בכל שלב במשך ה-7 שנים מיום קבלת המפתח. קבלו את הדירה ולאחר מכן ביצעו בדיקת דירה מקיפה אשר תבטיח את זכותכם לקבל את התמורה שמגיעה לכם.

ד. מומלץ בפרוטוקול המסירה לעמוד על זכותכם לרשום כל טענה שעולה במהלך בדיקת דירה !

ה.אם כן ביצעתם כבר בדיקת דירה ע"י מומחה חשוב לצרף את הדו"ח של המומחה לפרוטוקול כחלק ממנו.

ו. שימו דגש על סימנים של נזילות מים ורטיבות במהלך בדיקת דירה , בדרך כלל בקירות ובתקרות בפינות מתחת לחורי ניקוז.

ז. נקודות תורפה נוספות של ליקויי בנייה במהלך בדיקת דירה הם אריחי ריצוף וקרמיקה אשר נוטים להיות חלולים עקב חוסר מילוי בחומר הדבקה – אריחים חלולים עלולים לנשור עם הזמן או לשקוע, אמבטיה (חלולה או לא) ואביזרי חשמל ואינסטלציה אחרים בעיקר אם תואמים את המפרט ואת התקנים ותקנות (תשובה לכך תינתן ע"י מומחה בתחום).

ח. ממדים, חלונות וכל השאר הפתחים בבית חייבים לעמוד בתקנים ויש לשים לב שכולם בוצעו לפי הדרישה !

ט. על ליקויי בניה נסתרים כאלה, שאינם ניתנים לגלוי בעין של מי שאיננו מומחה. אלו המתגלים בדיעבד, חלה אחריות מלאה של הקבלן. וזאת בתנאי שהדייר הודיע על ליקויים סמוך לגילויים במהלך בדיקת הדירה .

י. הקבלן מצהיר כי מעניק לרוכשים "שנת האחריות", מטרתה של שנת אחריות זו היא למעשה להעניק לקבלן את האפשרות לתקן את ליקויי הבניה שהתגלו במהלך בדיקת דירה טרם יפנו הרוכשים לפתרונות חלופיים. בסוף השנה הקבלן יבצע בדיקת "שנת בדק" זו בדיקה שאמורה לסכם את שנת האחריות ומאפשרת לרוכשים להגיש לקבלן דוח על ליקויים בניה שהופיעו במהלך בדיקת דירה בשנה שחלפה. שנת בדק אינה פותרת את הקבלן מליקויים שיופיעו בעתיד וזאת בהתאם לחוק המכר, למרות שהקבלנים נוטים לספר כי לאחר שנת בדק אינם אחראים עוד.

יא. חשוב להבין שאם הקבלן מנסה ללחוץ על רוכשי דירות תוך נפנוף בסעיף זה או אחר כדי להימנע מלתקן את הליקויים שאותרו במהלך בדיקת דירה עדיין אין לראות בכך סוף פסוק. עו"ד ומהנדסי ביקורת מבנים, המתמצאים בתחום, יוכלו לסייע לרוכש הדירה ולהבהיר לו בכל מקרה מהן אמת זכויותיו ומהן נקודות התורפה בטענותיו ובתביעותיו.

10 דברים לעבור עליהם ברכישת בית חדש

האם כדאי לבצע בדק בית ברכישה דירה חדשה ?

היות שרכישת דירה או בית היא אחת הרכישות המשמעותי שמבצע אדם במהלך חייו, מומלץ לבצע בדיקת דירה ע"י מהנדס בניין מומחה בתחום ביקורת מבנים ולא להסתמך על עצמינו. מדובר, בהוצאה מינימאלית שתבטיח לנו תוצאות ושקט והדבר הכי חשוב הוא שהתמודדותכם מול הקבלן הופכת להתמודדות בגובה העיניים ולא עוד מול "קבל איתן" שאין דרך להתמודד מולו. בדיקת דירה ע"י מומחה הדוחות שלמוות אותה לא רק מרתיעות את הקבלן אלה גם גורמות להם לפעול.