אינסטלטור

איתור מוקדם של נזילות בבית ישפיע על הנזילות בכיס !

אחת מהתחלואות המוכרות של דירות ישנות (על כך יעידו שוכרי דירות רבים) ולא פעם גם במעבר לדירות חדשות לגמרי היא גילוי נזילות: בחדר האמבטיה, במרפסת, בגג, בתקרה, במרתף, בחדר שינה ואיפה לא.

כאשר עוברים לדירה חדשה או כזו מיד שנייה קיימת חשיבות גדולה מאוד לעריכת בדיקה מקצועית שתכליתה – איתור נזילות. בדיקת איתור נזילות מים על פי רוב מתבצעת על ידי חברות בדק בית שמחוץ לעבודת איתור הנזילות גם מספקים מידע נוסף על מצבו ההנדסי של הבית או הדירה אליה שואפים לעבור.
תחשבו על זה אתם עומדים לבצע את העסקה הגדולה ביותר בחייכם, כאשר אתם רוכשים דירה, לא תרצו לדעת שאתם נכנסים למקום מושלם ? לבית נטול תיקונים וכאבי ראש ?
וכעת נסו לדמיין שכבר חתמתם על החוזה ונכנסתם לדירה וגילתם שיש לא מעט נזילות. למי תפנו ? מי ייקח את האחריות לכך ? אתם ? או הקבלן או מוכר הדירה ?

אז מה לעשות אם יש נזילה בבית ?

ובכן איתור נזילות בבית, בטרם חתמתם על חוזה ונכנסתם אליו יביא לכך שתוכלו להציג את הליקויים לקבלן או למוכר הדירה – ואם הם יסכימו לתקן אותן ולשאת בהוצאות, יש טעם ולהמשיך בעסקת חייכם. אולם אם ערכתם בדיקת נזילות והבדיקה הוכיחה כי יש נזילות ובעל הבית או הקבלן איננו מסכים לטפל בבעיה ולשאת בהוצאות הכרוכות בטיפול – אזי כדאי שתמשיכו לחפש נכס הנמצא במצב טוב יותר.

אנשים רבים שבויים במחשבה כי מעבר לבית חדש לגמרי הינו בהכרח בית נטול ליקויי בניה. אך מה לעשות העולם – איננו מושלם, גילוי נזילות גם בבתים חדשים לגמרי – איננו נדיר, לצערנו. גם בתים שזה עתה הקבלן סיים לבנותם חשופים לליקויים ויש טעם ממשי לערוך בדיקת נזילות. כך למשל קבלן שמנסה לחסוך ולהשתמש בחומרים באיכות ירודה או בכוח עבודה זול ולא מיומן – עתיד לספק ללקוחותיו דירות עם בעיות הנדסיות, שתיקונם כרוכים בהוצאות גבוהות וההשפעה שלהם על איכות החיים של הדיירים – גדולה לעין שיעור.
לכן, בין אם אתם עוברים לדירה חדשה לגמרי ובין אם אתם עוברים לדירה ותיקה יותר, איתור נזילה וכשלים הנדסיים נוספים בדירה בשלב מוקדם יכולים לחסוך לכם הרבה מאוד זמן, כאב ראש ולא מעט כסף.

איך מאתרים נזילה בבית ?

איתור נזילה במאה העשרים ואחת

בישראל של היום קיימות מספר שיטות לאיתור נזילות והן "משוכללות" יותר וברוח התקופה. אחת השיטות החדשות שתכליתן איתור נזילות מים הוא מכשיר לגילוי נזילות, או גלאי צנרת, בעגה המקצועית. עד כמה שמכשיר זה נשמע מעניין, גלאי נזילות והשרברב המשתמש בו אינם 'רנטגן', ולא יכולים לראות מה מתחולל תחת מרצפות הבית. בנוסף לכך, אותו שרברב שעובד עם גלאי נזילות לא יודע כיצד נבנה הבית של הלקוח או מה עשה שם אותו שיפוצניק שטיפל בצנרת בעבר.

שיטה חדשנית אחרת שתכליתה איתור נזילות מתבצעת על-ידי מצלמת אינפרא אדום והיא נחשבת לשיטה המתקדמת ביותר.מומחים בתחום איתור נזילות, מערכות איטום, ניקוז וצנרות, מבצעים סריקות תרמיות באמצעות מצלמה תרמית שפועלת בטכנולוגיית אינפרא אדום ל"גילוי נזילות מים". איתור נזילות כזה מתבצע על-ידי צוות תרמוגרפים, המצויד במצלמה מתקדמת בעלת כושר אבחנה ומדידה אבסולוטי ובטווחי גלים שונים.

באמצעות הסריקות שהם מבצעים, אפשר לגלות כשלים סמויים, דוגמת רטיבות שכלואה מתחת לריצוף; דליפות בצנרות סמויות; חדירת רטיבות למעטפת המבנה; רטיבות הכלואה מתחת ליריעות האיטום בגגות; וזיהוי גשרי קור ולחות פנימית בקירות.חשוב להבין כי נזילות ו- רטיבות מגגות מרוצפים ומרפסות הן קשות מאוד לפתרון באמצעות טיפולים מקומיים. ברוב המקרים עדיף לבצע מחדש את כל שכבת האיטום מה שכרוך בהוצאה כספית גדולה.

לכן, בטרם אתם רצים לחתום על עסקת חייכם, מוטב להקדיש עוד מעט זמן לבחינה מדוקדקת של מצב הבית, ולדעת כי אתם נכנסים לדירה הטובה יותר עבורכם וכי לא צפויים לכם שנים רבות של ריצה אחר בעלי מקצוע !